Literatúra včera, dnes a zajtra

Autor: Marta Fartelová | 22.3.2011 o 21:25 | (upravené 22.3.2011 o 21:51) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  507x

Dnes som sa zúčastnila jedného pre mňa na počudovanie netradičného podujatia - Otvorenia výstavy o živote a diele známeho slovenského spisovateľa Ruda Mórica, pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín.  Okrem toho, že som sa dozvedela mnoho zaujímavého o živote a diele tohto spisovateľa, ktorý sa sústredil v prvom rade na písanie kníh pre deti, veľmi ma zaujalo spomínanie pamätníkov najplodnejšie časy vydavateľstva Mladé letá, ktoré boli pojmom v oblasti vydávania kníh pre deti a mládež nielen na Slovensku, ale v celej Európe, dokonca nielen tej patriacej do socialistického bloku.

Samozrejme asi nikto z nás súčasníkov neschvaľuje čiastočnú monopolizáciu v oblasti vydávania kníh pre najmenšiu vekovú skupinu a tiež s presadzovaním ideí socializmu aj v knihách pre deti a mládež, avšak napriek tomu môžeme len tíško závidieť masovosť vydávania kníh, ich dostupnosť, zanietenosť tvorcov, učiteľov a hoci možno nie úplne dobrovoľný zato oveľa vyšší záujem detí, ale tiež dospelých o čítanie kníh. Keď som počula čísla nákladov, v ktorých sa vydávali knihy Ruda Mórica, mohla som len ticho závidieť. Číslo 245 tisíc mi vyrazilo dych. Dnes sa stáva na Slovensku bestsellerom kniha s 10 tisícovou predajnosťou. Viem, že za poklesom predajnosti nie je len znížený záujem o knihy, ale určite tiež omnoho širší rozsah ponúkaných titulov, čo určite hodnotím ako pozitívum ale bohužiaľ na druhej strane často aj nedostupnosť kníh vzhľadom na vysoké ceny. Viem, že vydavatelia by určite nesúhlasili so mnou, keby som povedala, že knihy sú drahé. Avšak sú drahé pre ľudí, ktorí si musia zo svojho platu zaplatiť nájomné, dopravu, potraviny za neustále stúpajúce ceny - knihy sú pre nich luxusom a dostávajú sa len na sviatky a Vianoce. Tiež knižnice majú tak málo prostriedkov, že na žiadané knihy sa čaká v poradovníku. No zostáva nám len dúfať, že budúcnosť literatúry bude aspoň trochu ružovejšia, ak knihy predsa len napokon neprevalcujú ostatné média a ľudia budú chcieť aj naďalej obracať stránky a vpíjať sa pohľadom do čiernych písmen na bielom papieri - či už skutočnom, alebo nejakom virtuálnom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?